Laptop Termal Macun Yenilemesi Nasıl Yapılır?

21 Kasım 2021 - 10:30
TAKİP ETTAKİP ET

Daha önce yayınladığımız bir videoda, Ali’nin kullandığı nispeten eski dizüstü bilgisayarın Wi-Fi yongasını yeni nesil bir Wi-Fi 6 destekli modelle değiştirmiştik. Tabii bunun için de kasayı açmak ve yongaya ulaşmak gerekmişti. Bunu nasıl yaptığımızı aşağıdaki bağlantıdan söz konusu videoya ulaşarak izleyebilirsiniz.

Laptop Wireless Kartı Değişimi

Ancak wireless yongasını değiştirmek için kasayı açtığımızda, yongayı barındıran kartın ve bunun takılı olduğu soketin yerinin işimizi kolaylaştırmayacağı ortaya çıkmıştı. Mühendisler bu dizüstünü tasarlarken hem ana işlemci, hem de ekran kartını soğutabilmek için tek parçadan oluşan büyük bir soğutucu kullanmışlardı. Wireless yongası da soğutucunun tam altında kalıyordu!

Haliyle wireless değişimi için tüm soğutma bloğunu sökmek zorunda kaldık. Ancak aslında bu iyi de oldu, çünkü üretilmesinin üzerinden hayli zaman geçen bu dizüstü bilgisayarın soğutucu bloğunu güzelce temizleme ve termal macunlarını yenileme fırsatı da bulmuş olduk.


Dizüstü bilgisayarların tüm parçaları hayli dar bir alanda çalışmak zorunda olduklarından, ısı aktarımı konusunda çok daha verimli çalışmak zorundalar. Bu da özellikle işlemciler ve soğutma blokları arasına konulan termal macunların bir kaç senede bir değiştirilmesini gerektiriyor.

Bu videoda ısı bloğunu nasıl sökeceğinizi, eski termal macun kalıntısını nasıl temizleyeceğinizi ve herşeyi nasıl yeniden toplayacağınızı gösteriyoruz. Bu işlem sonucunda eskimeye ve performansı düşmeye başlayan bir dizüstü bilgisayarı yeniden canlandırmak mümkün olabilir.

Ancak şunu da belirtelim ki, tüm dizüstü bilgisayarlar aynı tasarıma sahip değildir. Bazı cihazları evde bir tornavidayla söküp takmanız mümkün olmayabilir. Özellikle ultrabook tarzı çok ince dizüstü bilgisayarlar tamamen yapıştırma tekniğiyle montajlanır ve kullanıcının açmasına imkan yoktur.

Bu yüzden ne yaptığınızdan emin değilseniz, parça değişimi ve genel bakım gibi konuları yetkili servise bırakmayı tercih edebilirsiniz.