AA
Türkiye, yeni bir uydusunu daha uzaya göndermeye hazırlanıyor.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli leşme uydusu Türksat 6A ile ilgili gelinen noktayı paylaştı.Bakan Uraloğlu, Türksat 6A'nın logosunu belirlediklerini söyleyerek, "Logonun ilhamını, Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık." dedi.Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türksat 6A'nın haziran ayında Amerika'nın Florida eyaletindeki SpaceX'in merkezine gönderileceğini aktardı.Bütün testleri geçtiTürksat 6A'nın üretim, montaj, entegrasyon ve testlerinin, TÜRKSAT, Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ iş birliğiyle ülkeye kazandırılan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde tamamlandığına işaret eden Uraloğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:Yapılan testlerde, uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak tüm koşullara dayanıklılığı test edildi. Bütün testlerimizi başarıyla tamamladık.![](https://www.haberlerturkiye.com.tr/images/haberler/2024/05/ilk-yerli-ve-milli-haberlesme-uydusu-turksat-6anin-logosu-belli-oldu-0-I3tyE7YD.jpg)
Temmuzda yörüngesine göndereceğimiz milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile gururumuz, şanlı bayrağımız uzaydaki yerini alacak.
![](https://www.haberlerturkiye.com.tr/images/haberler/2024/05/ilk-yerli-ve-milli-haberlesme-uydusu-turksat-6anin-logosu-belli-oldu-1-s8Lzmbuy.jpg)
![](https://www.haberlerturkiye.com.tr/images/haberler/2024/05/ilk-yerli-ve-milli-haberlesme-uydusu-turksat-6anin-logosu-belli-oldu-2-TEgLcEJk.jpg)
Çünkü bu uyduyla ülkemiz, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer alacak ve Türksat 6A'dan edindiğimiz tecrübelerle Türkiye, bölgesindeki ülkeler için haberleşme uydusu üretim merkezi haline gelecek. Türksat 6A uydusu, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kadar önemli bir AR-GE projesi. Türkiye'nin ilk yerli milli haberleşme uydusu olarak Türksat 6A, uzayda Türkiye'nin ve Türk bayrağının temsilcisi olacak.
![](https://www.haberlerturkiye.com.tr/images/haberler/2024/05/ilk-yerli-ve-milli-haberlesme-uydusu-turksat-6anin-logosu-belli-oldu-3-VVeKPysj.jpg)