Corsair H170i Elite İncelemesi

14 Ocak 2022 - 10:00
TAKİP ETTAKİP ET

Corsair yine yapacağını yapmış ve H1xxi Elite LCD serisiyle son yıllarda artık trend haline gelen kasa içi ekranlı hazır sıvı soğutucularda gördüğümüz en iyi ekranlardan birini kullanımımıza sunmuş.

Hatırlarsanız NZXT’nin de benzer bir ürünü var Kraken Z serisi olarak geçiyor. Şahsen ben onu da çok beğenmiştim ve onun ekranı da gerek ve boyut bakımından gerek yazılım bakımından iyiydi ama Corsair bence işi özelleştirme noktasında bir adım ileriye taşımış.

Kraken Z serisinde ekrandaki sıcaklık, fan hızı, kullanım yüzdesi gibi donanım bilgilerini gösterebileceğimiz grafikler ve barlar tek bir stilde olabiliyordu. Evet renklerini özelleştirebiliyorduk ama yapabileceğimiz tek değişiklik bununla sınırlıydı.

Corsair ise bize bir düzine farklı bilgi ekranı sunmuş ve her birinin tasarımı farklı. Kimisi fan hızlarını göstermek için özel düşünülmüş ki görebileceğiniz gibi fana benzer bir animasyon var. Kimisi sıcaklık bilgisini göstermek için uygun, kimisi de hemen her türlü bilgiyi göstermek için kullanılabilecek tipte ekranlar. Ve bunların renklerini, hızlarını değiştirebiliyorsunuz. Bunlar da yetmezse istediğiniz bir GIF dosyasını ekranda gösterebiliyorsunuz.Ekrana ek olarak Corsair ekranın çevresinde 24 RGB LED’den oluşan bir halka koymuş. Bu halkanın renkleri seçtiğiniz ekran şablonlarına göre otomatik değişiyor ya da isterseniz manuel olarak bu halkanın renk değişimini belirleyebiliyorsunuz.

Buradaki ekran 2.1 inç büyüklükte, 600nit parlaklıkta, 480×480 çözünürlükte ve 30Hz tazelemeye sahip ama en önemlisi IPS tipte panel kullanıyor. Bu da ekrana farklı açılardan baktığınızda üzerindeki bilgilerin okunabilirliği azalmadığı anlamına geliyor.


Eğer ekranın ya da RGB ledlerin parlaklığı fazla gelirse iCUE altından aygıt ayarlarına tıklayarak, buradaki kaydırma çubuklarıyla bunları azaltabiliyorsunuz. Ya da gece bilgisayarınızda film izliyorsunuz ve ekran gözünüzü aldı diyelim, ekranı kapatabiliyorsunuz.

Soğutucunun diğer detaylarıyla devam etmek gerekirse. H100i Elite LCD serisi 240’lık, 360’lık ve 420’lik boylarda geliyor. Bizim incelediğimiz 420 boy testlerimizde birazdan görebileceğiniz gibi performans noktasında artık özel sıvı soğutmanın alanına girmiş diyebiliyoruz. Eğer özel sıvı soğutmanın işçiliği, düzenli bakımı ve ek masrafıyla uğraşmadan benzer bir performans elde etmek istiyorsanız kesinlikle düşünülmesi gereken bir seçenek.

Corsair soğutucunun kutusuna koyduğu fanlarda cömert davranmış. Bu soğutucuyla birlikte Corsair’ın en güncel fan teknolojilerini içinde barındıran ML Elite fanlara kavuşuyorsunuz.ML kısaltmasından da anlayabileceğiniz gibi bunlar manyetik levitasyonlu fanlar ve havayı üfledikleri tarafta AirGuide teknolojisi bulunuyor. Burada görmekte olduğunuz plastik yönlendiriciler havayı görünmez bir tünel içinde ilerlermiş gibi uzağa götürebiliyor. Bu da diğer fanlarda oluşan girdap etkisini azaltıp işlemci soketi çevresindeki vrm soğutucularının, bellek modüllerinin ve ekran kartının daha serin çalışmasını sağlıyor.
Ve söylememe gerek yok herhalde RGB’li fanlar bunlar. Fan göbeğinde 8 RGB led var. Yani 3 fanlı modelleri seçtiğinizde toplam 48 RGB LED ile güzel bir kasa aydınlatmasına kavuşuyorsunuz. LED’lerin parlaklığı yüksek ve renkleri oldukça canlı. Bazı ucuz fanlarda gördüğünüz gibi renk geçişleri takıla takıla değil farkedemeyeceğiniz kadar küçük adımlarla ve yumuşak bir şekilde yapılıyor.

Gel gelelim bu soğutucuyu cazip kılan bir diğer önemli özelliğine o da kutudan çıkan iCUE Commander Core kontrolcü. Fanların hem güç kablosunu hem de RGB kablosunu bu kontrolcüye takıyorsunuz ve iCUE uygulamasıyla ikisini de kontrol edebiliyorsunuz. Pompa ünitesinden bu kontrolcüye kalın bir kablo demeti bağlanıyor. Bu kablo ekranın verisini taşıdığı gibi pompaya gücü de taşıyor. Commander Core toplam 6 fanın devrini ve aydınlatmasını kontrol etmenizi sağlıyor. Eğer kasa seçiminizi de Corsair’den yana yaptıysanız diğer Corsair kasa fanlarınızı da bu kontrolcüye bağlayıp tüm fanlarla senkronize olan etkileyici RGB renk efektleri uygulayabiliyorsunuz.


Ayrıca belirtmem gerek bu soğutucu anakart üzerinde 2 USB 2.0 yuvasını kullanıyor. Soğutucu için ayırabileceği 1 USB yuvası olan kullanıcılar için kutuya dahil edilen çoklayıcı iyi düşünülmüş.

iCUE altından fanları 4 ayrı ön tanımlı hız profillerinde çalıştırabiliyoruz. Bunlar sıfır rpm, sessiz, dengeli ve aşırı modları.
Sıfır RPM’de sıcaklıklar belli bir değerin altına düştüğünde otomatik duruyor ve adından anlayabileceğiniz gibi sıfır gürültü üretiyor. Diğer profiller arasında Dengeli’yi tercih ettiğimi söyleyebilirim. 

Pompanın devrini de ayarlamamıza izin veriyor Corsair ve açıkçası ben bunu aşırıya aldığımda bile hiç ses duymadım, pompa gürültüsü neredeyse yok diyebiliriz. O sebeple hep aşırıda çalıştırılmasını öneriyorum.

Soğutucu güncel bir model olduğu için Intel’in Soket 1700’ünü ve daha eski soketlerini destekliyor. Bununla birlikte AMD kanadında AM4 soketinin ve Threadripper işlemcilerin kullandığı sTRX4 ve sTR4 soketlerinin desteklendiğini görüyoruz.

Performans testimizi an itibariyle en güçlü Intel işlemci olan Core i9 12900K ile yaptık. Fan devri dengeli, pompa devri de aşırı moddaydı. Testlere başlamadan önce ASUS anakartımızın BIOS’una girip Multi-Core Enchancement seçeneği altından Enable’ı seçtik. Bu da işlemcinin güç limitini kaldırıyor ve çekirdeklerin daha yüksek hızlarda çalışabilmesini sağlıyor. İşlemciye devamlı %100 yük bindiren Cinebench R23 sentetik render testinde işlemcinin maksimum 242W güç tükettiğini gördük.

10 dakika boyunca çalıştırdığımız bu render testinde gördüğümüz maksimum sıcaklık 89°C oldu. Burada hatırlatmamızda fayda var Cinebench’in R23 versiyonu işlemciyi oldukça zorlayan ve ısınmasına sebep olan AVX komut setlerini kullanıyor. 

Bir de AVX komut setini kullanmayan stres testi yapmaya karar verdik. CPU-Z’nin Bench sekmesinden ulaşabileceğiniz işlemci stres testi buna güzel bir örnek. Yaklaşık 10 dakika çalıştıktan sonra maksimum 73°C çekirdek sıcaklığı gördük. 

Bu test boyunca ön tanımlı fan devirlerinin verdiği sonuçları da ölçtük. Sessiz modda 900 ile 950 RPM sonucunu aldık ki fanların bu modda oldukça sessiz çalıştığını söylemem gerek. Dengeli ve Extreme modda 1500 ile 1550 RPM arasında çalıştı. Fanlar en yüksek devirde çalıştığında çıkardığı gürültü kesinlikle dikkat dağıtıcı ama bana bazı fanlara göre daha tolere edilebilir geldi. 

Son olarak bir de oyunlarda sıcaklık değerlerini görmek istedik ve Doom Eternal oynadık. Oyun boyunca işlemci ortalama 80W güç tüketti ve maksimum sıcaklık 55°C oldu.


Corsair’ın ürettiği en yüksek performanslı hazır sıvı soğutucularından biri olma ünvanına sahip H170i Elite LCD’nin 310 dolar fiyat etiketi beni şaşırtmadı açıkçası ve bu sebeple niş bir kitleye hitap edeceği öngörmek yanlış olmaz. 240’lık versiyonun 260 dolardan satıldığını da belirtelim. Eğer iCue Elite LCD’nin ekranını beğendiyseniz ve 420’lik ya da 360’lık bir soğutucuya ihtiyacınız yoksa 240’lık versiyonu alarak bir miktar tasarruf edebilirsiniz.

Adından da anlayabileceğimiz gibi Elite bir ürün bu ve bir taşla iki kuş vurmak isteyen, yani hem yüksek performanslı bir işlemci soğutucusu hem de donanım bilgilerini takip edebileceği net ve parlak bir kasa içi ekrana sahip olmak isteyen kullanıcıları hedefliyor. Yüksek fiyatını sence haklediyor mu Çağan derseniz, kutudan çıkan 6 kanallı bir kontrolcü, güzel bir kasa içi ekran, bolca rgb led, güzel ML fanlar ve başarılı soğutma performansını düşünürsek eğer bütçem dahilindeyse kesinlikle alırım dediğim bir ürün. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Neden IPv6 Kullanmalısınız?
Neden IPv6 Kullanmalısınız?