Ahmet TAŞTEKNE

Ahmet TAŞTEKNE

[email protected]

YOL HİPNOZU NEDİR ?

31 Mart 2021 - 11:36

Yol Hipnozunun sadece uzun yollarda sürüş yaparken yaşanan bir durum olduğunu düşünmek yanlıştır. Beynimiz çözemediğimiz bir soruna takılı kalmışken yada sürüş sırasında zihninizi meşgul edecek bir telefon konuşması yaptığınızda, Yol Hipnozu olma ihtimaliniz çok yüksektir. 

Şimdi bir düşünün; sürüş sırasında elleriniz direksiyonda, gözleriniz yolda fakat telefonda konuştuğunuz konu zihninizi tamamen meşgul etmiş durumda. Geçtiğiniz ışıklarda "kırmızı mı yoksa yeşil mi yanıyordu?" diye düşündüğünüz oldu mu? Veya her gün eve gittiğiniz bir güzergâh üzerinde, durup alış veriş yapacağınız marketin önünden geçip durmayı unuttuğunuz oldu mu? Standart sürüş sırasında her gün yaptıklarınızdan farklı bir şey yapmayı düşündüğünüz, fakat yapmayı unuttuğunuz-son anda hatırladığınız bir durum oluyorsa sizde sürüş sırasında "YOL HİPNOZU" olmuş olabilirsiniz. Kaza yada güvenlik riski yaşamamış olabilirsiniz fakat bu bir dahaki sefere risk yaşamayacağınız anlamına gelmez.

 

Gelelim uzun ya da tek düze yollarda, uzun süreli sürüşler sırasındaki "Yol Hipnozu" sebeplerine;

Yol hipnozu genellikle tek düze veya otoyol türü yollarda ve uzun süreli sürüşler sırasında, sürücülerin başına gelen fakat farkında bile olmadığı fiziksel bir durumdur. Yorgunluk ile benzer belirtilen gösterir fakat uyku gibi gözler kapanmaz, beyin otomatik sürüş faaliyetlerine devam ederken standart dışı oluşan durumlara karşı algılama yetisini kapatır. Yorgunluk ya da uykusuzluk yol hipnozu ihtimalini çabuklaştıracaktır.

Yol hipnozu 2-2,5 saatlik sürüş sonrasında başlar. Sürüş 4 saati geçtiğinde film tamamen kopar. Monoton yollarda geçtiğiniz son 15-20 km’yi hatırlamıyorsanız veya son 15 dk güzergâhboyunca neler olduğunu hatırlayamıyorsanız hipnoz başlamış demektir.

Beyin görevlerini, tecrübeleri ile edindiği sürüş deneyimlerini otomatik olarak yapmaya devam eder. Uzun mesafeli yolculuklarda genellikle sabit hızla ve vitesle çok şerit değiştirmeden, gözlerimizin önünden şerit çizgileri ve aydınlatma direkleri aynı zaman aralıkları ile akıp geçmesini izleyerek monoton bir sürüş yapılmaktadır. Motorun sesi bile değişmemektedir. Sürücü artık sürüşü düşünmemekte, yaşadı herhangi bir sorunu, radyoda çalan müziği, gideceği yeri ya davaracağı saati, akşam yiyeceği yemeği düşünmeye başlar. Akıl yolda değil, yolun dışındaki her şeyde olabilir veya tamamen tüm düşüncelerden arınmış, vücut yorgunluğu da varsa kendini uykuya hazırlıyor olabilir. 

Sürücü artık yol hipnozuna girmiştir. Yol üzerinde arıza sebebi ile durmuş bir aracın farkına bile varmaz. Hatta o aracın sadece durduğunu değil, karşı şeritten kendine geldiğini bile düşünebilir. 

Bu durumdaki sürücü;

• Trafik levhalarını,
• Oluşabilecek tehlikeleri,
• Yola katılacak ya da ayrılacak diğer araçları,
• Aniden karşısına çıkan virajları,
• Hız limitlerini aştığını,
• Kendisini veya birbirini geçmeye çalışan diğer araçları ya fark edemez, ya da fark ettiği şeylerin tehlike olduğunu algılayamaz.

 

Sürüş sırasında geçtiğiniz yollar ve araçlar ile ilgili kendinize sorular sorduğunuzda hatırlamadığınızı fark ediyorsanız, "Yol Hipnozuna" yakalanmak üzeresiniz demektir. Yol kenarında duran araca veya önde giden TIR'a arkadan çarpma kazalarının bir numaralı sebebi "YOL HİPNOZU"' dur. 

YOL HİPNOZUNDA GÖZLER AÇIK FAKAT ZİHİN KAPALIDIR.

Yol Hipnozundan korunmak için 2-2.5 saate 15 -30 dakika mola verip temiz hava almak, yürümek, çay veya kahve içmek gerekir. Molalarda kısa yürüyüşler yapmaya özellikle dikkatgösterin. 

Uzun yol seyahatlerinden önceki günlerde muhakkak uykunuzu almış olun. Sürüş sırasında gözlerinizi sürekli güzergâhta gezdirerek, tek noktaya sabitlenmekten kaçının. 

Yakınınızda başka araçlar olmadığını düşünseniz bile ayna kontrollerinizi sıklaştırın. 

Güzergâh üzerindeki tüm levhaları gözlerinizle okuyun, levhanın size neyi bildirdiğini beyninizin algıladığından emin olun. 

Hız göstergenizi sık sık kontrol edin, yol hipnozuna giren sürücüler farkında olmadan hızlarını arttırmaktadır. 

Her yıl dünyada ortalama 1.350.000 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirmektedir. Ölümlü ve yaralanmalı kazaların en önemli sebebi Hız, ikincisi ise Dikkat Dağınıklığıdır.

Lütfen sürüş sırasında tüm dikkatinizi yola verin, hız limitlerine uyarak sürüş yapmaya özen gösterin.

Kazasız günler dilerim.

Trafik ve Yol Güvenliği Eğitmeni

AHMET TAŞTEKNE  

YORUMLAR

  • 0 Yorum